Zaznacz stronę

Jeśli decydujemy się pojechać na urlop autem, powinniśmy pamiętać aby właściwie przygotować go, aby nie sprawił nam żadnej niespodzianki w czasie długiej podróży. Sprawdzając samochód, zwróćmy uwagę przede wszystkim na te elementy, których sprawność podniesie bezpieczeństwo jazdy.

Nawigacja i kanapki to nie wszystko, co może przydać się w drodze. Są sprawy ważniejsze, np. odpowiednie ciśnienie w oponach (poziom ciśnienia możesz sprawdzić samodzielnie, informacja znajduje się zwykle na klapce wlewu paliwa lub na naklejce przy drzwiach), właściwy poziom płynów i oleju. Są  to drobiazgi, których skontrolowanie zajmuje chwilę, ale za zaniedbanie możemy zapłacić w trakcie podróży stresem. Pamiętaj, że niezbędne są też apteczka, gaśnica, linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy i odblaskowa kamizelka. Na wypadek konieczności wymiany koła, warto również mieć lewarek i klucze.

Dla bezpieczeństwa podróżnych nie możesz zapomnieć też o sprawności układu hamulcowego. O tym, że z hamulcami jest coś nie tak, świadczy: wydłużenie drogi hamowania, metaliczny odgłos towarzyszący hamowaniu, luźny, niestawiający oporu lub trzęsący się pedał hamulca, „ściąganie” w trakcie hamowania i dym wydobywający się z kół, szybkie zużywanie płynu hamulcowego oraz jego ślady widoczne na kołach. Jeśli zaobserwujesz którąkolwiek z wymienionych oznak, przed wyjazdem koniecznie należy pojechać do warsztatu, gdzie usterka zostanie usunięta.

Dobre zaplanowanie trasy jest ważniejsze, niż się to wydaje wielu kierowcom wybierającym się w dłuższą podróż. Znając jej przebieg, unikniesz zmęczenia, które bardzo poważnie obniża bezpieczeństwo jazdy. Zniwelujesz również stres, nieodłącznie towarzyszący osobom podróżującym bez planu. Wystarczy przed wyjazdem poświęcić trochę czasu na zaplanowanie trasy, aby poznać czas podróży i wyznaczyć dogodne miejsca odpoczynku, zalecane w przypadku dłuższej jazdy.

Jeśli wasze pojazdy są już odpowiednio przygotowane i sprawdzone nie pozostaje nic innego jak ruszyć w drogę i cieszyć się wypoczynkiem.