Zaznacz stronę

Ta opona przeznaczona jest dla pojazdów elektrycznych, które muszą liczyć każdą stratę energii. Im więcej jej zaoszczędzimy tym dalej pojedziemy. Goodyear BH03 pozwala na pozyskiwanie prądu poprzez przetwornik piezoelektryczny. A co to takiego jest?

W praktyce, taki przetwornik występuje w postaci cienkiego krążka ceramicznego, który jest umieszczony między dwoma okładzinami z metalu. Jeden z tych metali to mosiężna płytka, która ma za zadanie ochronę bardzo kruchej ceramiki przed zniszczeniem. Drugi metal ma postać cienkiej warstewki napylonej na powierzchnię ceramiki. To oczywiście ogólny opis.

BH03 ma wbudowane w oponę przetwornik piezoelektryczny, który reaguje na zmiany ciśnienia, przez co wytwarzany jest prąd. Można nim można doładować akumulator, lub inne podzespoły elektroniczne w samochodzie. Wszystko zależy od wyposażenia oraz oprogramowania pokładowego.

https://youtube.com/watch?v=N1Io5ex7BO4%3Ffeature%3Doembed%26wmode%3Dopaque

Przetwornik to nie jedyne źródło pozyskiwania energii. Drugim jest energia cieplna, wytwarzana poprzez tarcie opony o nawierzchnię, oraz promienie słońca nagrzewające powierzchnię opony.