Zaznacz stronę

Mieliśmy okazję odwiedzić wystawę kilkudziesięciu robotów z całego świata (http://cityofrobots.org/). Wydarzenie miało miejsce w Centrum Handlowym Port ul. Pabianicka 245, Łódź 23-122.

Na wystawę wybraliśmy się w niedzielę 28-go lipca. Był piękny słoneczny dzień a na ulicach niewielki ruch. Dojazd zabrał nam 30 minut, 10 minut krążyliśmy w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego (to już standard w dni wolne od pracy). Udało się znaleźć miejsce przy wejściu, ale nie tym głównym. Dlaczego o tym wspominamy? Nie weszliśmy głównym wejście tylko jednym z bocznych i tu pierwsza niespodzianka bo nie widzieliśmy żadnego oznakowania, które pokierowałoby nas na wystawę robotów. Tutaj dajemy mały minus bowiem przeszliśmy cały kompleks w poszukiwaniu wystawy.

Gdy dotarliśmy do głównego wejścia zobaczyliśmy robota Matthew (generacja Promobot V4), który zapraszał na pokaz. Dostaliśmy ulotkę informacyjną z oznaczonym miejscem wystawy i ruszyliśmy w jej kierunku.

Już na wstępie pod powiadamiamy, że wystawa znajduje się na parterze (poziom 0) przy restauracjach. Łatwo ją znaleźć tak więc nie będziecie mieli z tym problemów. Z wejścia głównego należy kierować się w prawo do wyjścia na park zabaw dla dzieci. Ten kto nigdy nie był w Centrum Handlowym Port w Łodzi może mieć kłopot z określeniem gdzie to jest. Radzimy korzystać z informacji.

 

Jesteśmy na miejscu. Najpierw do kasy po bilet. Już na wstępie widzimy informację o możliwości robienia zdjęć pamiątkowych z wyłączeniem zastosowania komercyjnego.
Przy wejściu zostaniecie zaproszeni do środka przez dwa roboty. Wszystko interaktywnie.

Na przejście całej wystawy robotów potrzeba około 2 – 3 godzin w zależności od tego ile czasu poświecimy na pojedyncze stanowisko. Czas ten może się rozciągnąć nawet do całego dnia bowiem niektóre atrakcje są naprawdę bardzo wciągające. Nie trzeba się śpieszyć z obejrzeniem wystawy. Przy wejściu zostaniecie ostemplowani. Dzięki temu możecie wyjść z wystawy i w międzyczasie coś zjeść. Stempel upoważnia do powrotu na wystawę i kontynuowanie zwiedzania.
Te najbardziej interaktywne pokazy cieszą się dużą popularnością. Kolejki do nich są dość długie więc swoje trzeba odczekać. Ale naprawdę warto.

Aby dobrze wykorzystać czas na pokazie robotów, koniecznie trzeba spędzić przy pojedynczym stanowisku kilkanaście minut. Dajcie sobie czas na zabawę. To nie jest galeria obrazów więc nie gnajcie z jednego stanowiska do drugiego.
Roboty są bardzo dobrze przystosowane i zaprogramowane aby wejść w interakcję z człowiekiem. Oczywiście nie jest to aż tak spektakularne widowisko jakie widzimy w filmach. Do tego poziomu robotyki przyjdzie nam jeszcze poczekać. Mimo wszystko można je głaskać, mówić do nich, przywitać się uściskiem dłoni oraz oczywiście sterować. Interakcja niektórych robotów naprawdę budzi podziw.

Co jeszcze można zobaczyć na wystawie. Ano trochę tego jest:
• pokaz holograficzny (niemożliwy do sfilmowania, trzeba to zobaczyć na żywo)
• elektro-skuter wielkości małego samochodu, którym można się przejechać
• robota Kiki odpowiadającego na pytania (niektóre roboty mówią po polsku)
• kosmiczna winda, do której non stop była kolejka (czas oczekiwania to około 30-40 minut)
• tańczący robot Pepper
• Microsoft HoloLene (wirtualna rzeczywistość)
• roboryba pływająca w akwarium (niesamowite)
• możesz sprawdzić ile byś ważył na Marsie, Jowiszu i innych planetach
• tworzyć gwiazdy swoim ciałem za pomocą projektorów, od tyych najmniejszych po supernowe

Niemniej tego, można przyjrzeć się robotom, które same nalewają kawę, robią naleśniki, myją okna.

Stopień zaawansowania robotyki specjalistycznej jest dość wysoki. W niedalekiej przyszłości roboty zaczną pełnić czynną służbę w wielu gałęziach przemysłu. Wojsko już pracuje nad wsparciem mechów w misjach żołnierzy. Robot ma za zadanie odciążyć poszczególne jednostki osobowe od nadmiernego obciazenia oraz zapewnić większą nośność co pomoże wydłużyć czas operowania całego oddziału.
DARPA robot

Pierwszy krok już za nami. Możemy cieszyć się różnej wielkości dronami, które zapewniają nie tylko wiele zabawy ale również pomocne przy kręceniu materiału video z lotu ptaka.

Warsztaty dla najmłodszych są dodatkowo płatne i działają czynnie przez cały dzień. Trochę szkoda, że nie udało się zlikwidować tej dodatkowej opłaty. Niektóre ceny warsztatu to nawet połowa ceny biletu wstępu.

Charakterystyka kilku wybranych modeli robotów jakie można zobaczyć w mieście robotów.

Robot wąż.
Projektant tego robota pochodzi z Danii. Robot ma w swoim wyposażeniu czujnik podczerwieni co ułatwia mu identyfikację przedmiotów. Może śledzić poruszającą się przed nim rękę a nawet zaatakować ją jeśli ta zbliży się do robota na bliską odległość. Jak prawdziwy wąż, robot może ugryźć.

Bruno
Promobot, który odczytuje emocje człowieka, umie rozpoznać jego płeć i zapamiętuje 1000 twarzy. Od roku 2015 promobot drugiej wersji Bruno otrzymał stanowisko w Katedrze Moskiewskiego Instytutu Technologicznego.

Robot rysujący roboty AXIDRAW
Robot ploter z łatwością pisze i rysuje. I robi to naprawdę dobrze. Robot może umieścić tekst na znacznie większej powierzchni niż on sam.

Emocjonalny robot Reeti
Robot Reti ma wyrazistą mimikę co sprawia, że podczas rozmowy jest bardzo przyjacielski. Czujniki sprawiają, że robot reaguje na dotyk, umie rozmawiać i wyrażać emocje.

Robo pająk Hex
Wyposażony w optyczne czujniki przestrzenne dzięki , którym poznaje otaczający go świat. Może uczyć się od ludzi i potem samodzielnie wyrażać emocje. Reaguje na łaskotki, może zatańczyć a nawet zezłościć się. Ma wysokie zdolności samokształcenia.

Ubtech Alpha
Robot humanoid sterowany przez tablet. Wyposażony w 16 serwomotorów, które powodują, ze ruchy robota są bardzo naturalne. Można go zaprogramować na potrzeby fitnessu, tańca a nawet podstawowych figur akrobatycznych.

Wystawę robotów możecie oglądać do 11 sierpnia. Tak więc jeśli jesteście na wakacjach poza miastem to nie stracicie widowiska.

Ceny biletów:
49 zł dziecięcy
59 zł. normalny

Organizator zapewnił również bezpłatne wejściówki dla dwójki dzieci do lat 13. Maluchy do lat 3-ech mają wstęp za darmo bez wejściówek. Brawo.

Zapoznajcie się również ze stroną poświęcona miastu robotów: www.miastorobotow.com