Felgi to ten element samochodu, który jest nieustannie atakowany zanieczyszczeniami środowiskowymi co prowadzi do ich zanieczyszczenia a w przypadku braku odpowiedniej pielęgnacji, pogorszy się ich stan wizualny. Felgę degeneruje nie tylko uliczny brud ale również pył o wysokiej temperaturze, który wytwarza się podczas hamowania pojazdu. Jeśli nie zostanie usunięty w przeciągu dłuższego czasu zacznie się wżerać w powierzchnię felgi.

Jakie mogą być tego skutki? Jeśli felga nie zostanie odpowiednio pielęgnowana (czytaj okresowo myta i czyszczona) to powstaną drobne dziurki gdzie zaczną się osadzać metale z pyłu hamulcowego. To z kolei doprowadzi do korozji kontaktowej bo ów pył jest w stanie przedostać się przez warstwę ochronną lakieru i uszkodzić felgę.

Na feldze osadzają się takie elementy jak metale, wypełniacze (między innymi tlenek aluminium), środki antyadhezyjne i organiczne oraz wiele innych. Co ciekawe, domowe detergenty oraz szampony przeznaczone dla samochodów, nie są w stanie usunąć tych zabrudzeń. Oczywiście po umyciu felga będzie prezentować się dość ładnie ale jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach. Aby skutecznie oczyścić felgę aluminiową konieczny jest preparat przeznaczony bezpośrednio dla niej. Jako przykład możemy podać środek czyszczący P21-S, który doskonale przywiera do czyszczonej powierzchni bo jest w konsystencji żelu. Nie ma tendencji do spływania. Bardzo dobrze usuwa mocne zabrudzenia, nie wysycha dzięki czemu jego składniki cały czas są w stanie oddziaływać na felgę. P21-S jest środkiem bezkwasowym dzięki czemu nie uszkodzi czyszczonej powierzchni.

Powierzchnie lśniące i delikatne wymagają szczególnej uwagi. Nie wystarczy samo mycie. Potrzebna jest długotrwała ochrona i pielęgnacja.

Niektórzy nie wiedzą więc przypomnijmy pokrótce o co chodzi w myciu, w tym przypadku, felgi aluminiowej. Głównym zadaniem jej prawidłowej konserwacji jest ograniczenie przywierania brudu. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu felgi, pozostaje ona dłużej czystsza i skuteczniej opiera się zewnętrznym czynnikom brudzącym.

Kto nie dowierza niech porówna karoserię nawoskowaną i bez wosku. Sprawdźcie jak zachowują się na niej krople wody.

Należy uważać na klasyczne środki czyszczące do samochodu a w szczególności te zawierające wosk, który nie jest ognioodporny. W dodatku takie środki są miękkie i raczej większa ich część spłynie z felgi. Można powiedzieć, że są one doskonałym podłożem do łapania wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń a zanieczyszczenia, które będą się wżerać w felgę są bardzo trudne do usunięcia.

Wspomniany wyżej środek czyszczący P21-S bardzo dobrze nadaje się do czyszczenia felg aluminiowych. Jest to przeźroczysty wosk odporny na wysoką temperaturę minimalizujący przywieranie zabrudzeń. Bardzo dobrze sperla wodę, poprawia kolor i nadaje połysk. Dzięki stosowaniu tego typu środków zabezpieczająco-czyszczących, felgę łatwiej się myje i konserwuje.

Niestety nic nie trwa wiecznie i nawet prawidłowe dbanie o felgę nie zagwarantuje jej dożywotnej świeżości. Felgi z czasem tracą swój połysk a to za sprawą zmiennych warunków środowiskowych oraz oddziaływania promieni UV. Dodatkowo jej stanu nie polepszy sól drogowa, brud uliczny i mechaniczne oddziaływanie np. uderzenia kamienia, otarcia o krawężnik.

Felgi w ten sposób uszkodzone nie zadowolą się zwykłą pielęgnacją. Każda taka felga czy to chromowana, lakierowana czy niepowlekana, wymaga odnowienia np. za pomocą politury do felg. Nie warto używać politury przeznaczonej dla lakieru. Nic to nie da. Należy użyć przeznaczonego dla takich prac środka naprawczego.